Jesteś w: Start Artykuły Niech nie zaskoczy Cię rozmowa kwalifikacyjna
A A A

Niech nie zaskoczy Cię rozmowa kwalifikacyjna

Przewidzenie całego zestawu pytań jest wręcz niemożliwe. Najczęściej podstawowe pytania potrafimy sobie wyobrazić, przygotowujemy się do nich. Co zrobić w momencie, gdy świetnie przebrnęliśmy przez rozmowę, a zaskoczyło nas tylko jedno pytanie? Niestety, nawet jedno pytanie może zmienić naszą przyszłość, a paradoksalnie właśnie o przyszłość tutaj chodzi. Jak odpowiedzieć na pytanie - gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Pytanie to jest niezwykle podstępne i bardzo często zadawane przez pracodawców. Odpowiedz może ujawnić więcej niż nam się wydaje, np. czy mamy plan na naszą karierę, czy wiemy co chcemy robić, gdzie chcemy być, jak definiujemy sukces, co chcemy osiągnąć. Z tych wszystkich powodów pytanie najczęściej wywołuje panikę. Nie wiemy, co zrobić. Powiedzieć, że chcemy mieć stabilne zatrudnienie w danej firmie? A może wypada powiedzieć o rozwoju, planach, marzeniach? Przedstawiamy listę wskazówek, która pomoże pozbyć się strachu i przygotuje nas do odpowiedzi na to podchwytliwe pytanie - gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat.

Ambicja i realizm
Pracodawcy zawsze oczekują od kandydatów ambicji. Nikt nie chce pracowników, którzy bez chęci i zapału będą podchodzili do swoich obowiązków. Realizm powinien przejawiać się w naszym patrzeniu na własną sytuację. Można tutaj odpowiedzieć na pomocnicze pytanie - jak szybko uda mi się osiągnąć wyznaczone cele? Trzeba wziąć pod uwagę realia, rynek, sytuację w firmach. Nieprzemyślana odpowiedź może świadczyć o naszej arogancji, niewiedzy czy nieprzygotowaniu.

Aby przygotować się w tym zakresie można poszukać danych na temat stanowiska w internecie. Warto przeszukać fora internetowe, na których może być omówione interesujące nas zagadnienie. Być może nasz znajomy pracuje w branży. Ponadto można poszukać firmy lub pracowników na serwisach społecznościowych, na których każdy może zamieścić swój profil. Po przeprowadzeniu takiego badania łatwiej będzie nam wyobrazić sobie realne możliwości rozwoju w danej dziedzinie. Czytaj więcej »


Autor/ Źródło: Daria Czajka
jobs-logo.png