Jesteś w: Start Artykuły Na rozmowę w sprawie pracy trzeba się ubrać
A A A

Na rozmowę w sprawie pracy trzeba się ubrać

Latem nasza niechęć do formalnych strojów rośnie wraz z temperaturą powietrza. Założenie garnituru czy krytych butów to nie lada wyzwanie i najchętniej zapomnielibyśmy o tych częściach garderoby przynajmniej do października. Ale nie ma lekko. Rozmowa kwalifikacyjna ma swoje prawa i dress code, który podczas niej obowiązuje, nie zmienia się w zależności od pory roku.

Pierwsze 7 sekund determinuje ocenę naszej osoby na spotkaniu rekrutacyjnym. Jest to tzw. efekt pierwszego wrażenia, na który składa się przede wszystkim komunikacja pozawerbalna: wygląd fizyczny, ruch ciała, gesty, mimika, tembr głosu, postawa, strój, zachowanie, kontakt wzrokowy. Rekruter podświadomie robi błyskawiczną analizę naszego wyglądu i wyciąga na tej podstawie wnioski na temat naszych cech, statusu ekonomicznego, pozycji społecznej, poziomu wykształcenia. Wnioski nie zawsze słuszne, ale warto o tym pamiętać i świadomie kreować wizerunek, aby osiągać swoje cele podczas procesu rekrutacji, jak również w codziennych sprawach. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno objąć między innymi przemyślenie sprawy stroju i dlatego przypominamy o kilku ważnych zasadach. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Drugiej szansy nie będzie.

Dopasuj się
Dopasuj strój do sytuacji. Zwróć uwagę na spójność wizerunku z charakterem wykonywanej pracy. Warto też wcześniej poszukać informacji o dress code panującym w danej firmie. Tak, programista w jeansach jest do przyjęcia, ale doradca ds. ubezpieczeń raczej nie. Są naturalnie zawody artystyczne czy zawody związane z branżą reklamową, gdzie wszelka kreatywność jest wskazana, ale dziś skupiamy się na standardowych stanowiskach pracy.

Krótko mówiąc obowiązuje strój biznesowy. Kolory: szarości, marengo, granat, grafit, biel, kremowy, może być czerń, choć ta zarezerwowana jest raczej na specjalne okazje. Warunek bezwzględny: ubrania muszą być czyste, wyprasowane, we właściwym rozmiarze. Buty wypastowane.

Panie bez taryfy ulgowej
Obowiązuje żakiet ze spódnicą, sukienką lub spodniami w stonowanych kolorach. Jeśli spódnica czy sukienka to o długości przed lub tuż za kolano. Do tego jasna, gładka bluzka, cieliste rajstopy lub pończochy, kryte buty na niewielkim obcasie, latem kryjące przynajmniej palce i pięty. Unikamy ubrań wyzywających, mocno wyciętych, na ramiączka. Fryzura prosta, staranna, dyskretny makijaż, paznokcie zadbane, optymalnie w kolorze zbliżonym do naturalnego. Biżuteria: niewiele i dobrej jakości.

Niewskazane są:
  • falbany, koronki, kolorowe stroje we wzory - mają niewiele wspólnego z profesjonalnym wizerunkiem,
  • ostry makijaż,
  • duże dekolty, za krótkie spódnice, odsłonięte ramiona,
  • nadmiar biżuterii lub jej wielkość, modne kolie o wadze powyżej 1 kg zostawmy sobie na inne okazje,
  • sandały, klapki, koturny, buty sportowe,
  • gołe nogi, nawet zgrabne i pięknie opalone - powinny być w rajstopach lub pończochach bez względu na temperaturę otoczenia. Czytaj więcej »

Autor/ Źródło: Beata Możdżonek
jobs-logo.png