Jesteś w: Start Artykuły
A A A

Artykuły

2017-01-26

The NHS’s overseas recruits need our help to succeed

The influx of EU doctors and nurses to plug NHS staffing gaps is doomed to failure unless the right support is available to bring them up to speed, writes Harry Harron.

Zobacz więcej

2017-01-26

Doctors will solve the A&E crisis, not locums

With performance targets being missed by many, it makes sense for A&E departments to look to European doctors to reduce their reliance on costly locums, writes Harry Harron.

Zobacz więcej

2016-07-05

Siła rekomendacji, czyli czy warto polecać znajomych do pracy?

Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem kompetentnego pracownika. Jednym ze sposobów, jakie stosują, jest poszukiwanie kandydatów poprzez system poleceń. Zwiększa to szansę nie tylko na więcej aplikacji, ale również na znalezienie osoby pasującej do firmy i zespołu. Często jednak polecanie znajomych do pracy kojarzy się nam negatywnie. Czy słusznie?

Zobacz więcej

2016-07-05

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony z pracy?

Jak wynika z Diagnozy Społecznej 2015, najbardziej zadowoloną z pracy grupą zawodową w Polsce są lekarze, weterynarze i dentyści. Wśród nich aż 75% jest zdania, że wykonywane obowiązki zawodowe przynoszą im satysfakcję. Na kolejnym miejscu znalazły się fryzjerki i kosmetyczki, wśród których ponad 70% było zadowolonych ze swojej pracy.

Zobacz więcej

2016-07-05

Na rozmowę w sprawie pracy trzeba się ubrać

Latem nasza niechęć do formalnych strojów rośnie wraz z temperaturą powietrza. Założenie garnituru czy krytych butów to nie lada wyzwanie i najchętniej zapomnielibyśmy o tych częściach garderoby przynajmniej do października. Ale nie ma lekko. Rozmowa kwalifikacyjna ma swoje prawa i dress code, który podczas niej obowiązuje, nie zmienia się w zależności od pory roku.

Zobacz więcej

2016-07-05

Niech nie zaskoczy Cię rozmowa kwalifikacyjna

Przewidzenie całego zestawu pytań jest wręcz niemożliwe. Najczęściej podstawowe pytania potrafimy sobie wyobrazić, przygotowujemy się do nich. Co zrobić w momencie, gdy świetnie przebrnęliśmy przez rozmowę, a zaskoczyło nas tylko jedno pytanie? Niestety, nawet jedno pytanie może zmienić naszą przyszłość, a paradoksalnie właśnie o przyszłość tutaj chodzi. Jak odpowiedzieć na pytanie - gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Zobacz więcej

2016-02-04

Dlaczego Polacy pracują w szarej strefie?

Jak wynika z najnowszych danych GUS, głównymi przyczynami podejmowania pracy w szarej strefie w Polsce są: brak możliwości znalezienia formalnego zatrudnienia oraz trudna sytuacja finansowa. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę osoby faktycznie wykonujące pracę nierejestrowaną czy całą populację, wyniki będą niemalże identyczne.

Zobacz więcej

2016-02-04

Chcesz być menedżerem? Zbadaj swoje kompetencje!

Awans na pozycję menedżera to marzenie wielu szeregowych pracowników. Wiążą się z tym nowe zadania, większa władza, lepsze zarobki, możliwość rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko przywileje, ale także obowiązki i większa odpowiedzialność. Nie wszyscy też nadają się na kierownicze stanowisko. Skuteczny menedżer w dzisiejszych czasach powinien posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że poradzi sobie na takim stanowisku. I stale się w tym kierunku doskonalić. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by odnieść sukces roli menedżera.

Zobacz więcej

2016-01-22

Profesjonalne CV – oto podstawy dobrego życiorysu

Czy zastanawiałeś się nad tym, jak powinno wyglądać profesjonalne CV? Przeczytałeś masę poradników dostępnych w internecie i nadal nie wiesz, jak zabrać się do stworzenia tego dokumentu? Poniżej znajdziesz kilka prawdziwych wskazówek, jakie cechy powinien posiadać Twój życiorys by wyglądał profesjonalnie.

Zobacz więcej

2015-11-30

Jak znaleźć pracę z sensem?

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

Zobacz więcej

2015-11-30

Krok za krokiem do wielkich zmian

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym kierujemy się marzeniami i celami, jakie przed sobą stawiamy. Z reguły doskonale wiemy jakie kroki należy podjąć aby się spełniły, jednak mimo tego bardzo często odkładamy realizację planów na później. To jednak droga donikąd, powodująca frustracje i poczucie niespełnienia. Jak zatem skutecznie dokonywać zmian i nie odkładać realizacji planów na później?

Zobacz więcej

2015-07-09

Czy Twój szef zgadza się na 2-tygodniowy urlop? Przepisy, a rzeczywistość

Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl, nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.

Zobacz więcej

2015-06-23

Programiści na czele najpopularniejszych zawodów, rośnie zapotrzebowanie na pracowników sprzedaży

Majowe zestawienie ofert pracy na portalu monsterpolska.pl zostało zdominowane przez kategorię IT. Liczba ofert z tego sektora wyniosła 37%, znacznie wyprzedzając Sprzedaż oraz Finanse/ Księgowość. Podobnie jak w kwietniu, najpopularniejszym zawodem był Programista. Całkowita liczba ofert pracy wzrosła o 4% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Zobacz więcej

2015-05-18

Programiści i Doradcy klienta poszukiwani w kwietniu 2015

W kwietniowym zestawieniu ofert pracy portalu monsterpolska.pl na pierwszym miejscu uplasowała się kategoria IT z udziałem na poziomie 38% wyprzedzając Sprzedaż i Finanse / Księgowość. Najczęściej poszukiwani byli Programiści i Doradcy klienta. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło pracy w Warszawie (21%), Krakowie (19%) i Wrocławiu (17%). Liczba ofert pracy wzrosła o 4% w stosunku do marca.

Zobacz więcej

2015-05-05

Globalna ankieta Monster.com – o automatyzacji stanowisk pracy

Wyniki międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com pokazują, że większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 – przyszłość rysuje się niepewnie.

Zobacz więcej

2015-04-29

Kiedy płaca minimalna jest godziwa?

Istnieje wiele definicji płacy godziwej. Różne międzynarodowe organizacje przyjmują inne podejścia do tej kwestii. Rada Europy wydała Europejską Kartę Społeczną. Dokument ten określa płacę godziwą jako taką, która stanowi co najmniej 50 – 60% płacy średniej w danym państwie.

Zobacz więcej

2015-04-14

Najmniej płacą przedsiębiorstwa w warmińsko-mazurskim

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3 982 PLN. W podziale na województwa pod względem średnich zarobków, na pierwszym miejscu klasyfikuje się województwo mazowieckie.

Zobacz więcej

2015-04-13

Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki w Polsce?

Zawód pielęgniarki cieszy się w Polsce dużym prestiżem. Blisko 80% Polaków darzy tę profesję dużym poważaniem. Z drugiej strony większość mieszkańców naszego kraju jest zdania, że zarobki pielęgniarek są zbyt niskie. Nie dziwi więc fakt, że same pielęgniarki nie są zadowolone ze swojej sytuacji.

Zobacz więcej

2015-04-09

Ile płacą organizacje pozarządowe?

Mediana wynagrodzeń w organizacjach pozarządowych wyniosła 3 851 PLN brutto miesięcznie – wynika z przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Zobacz więcej

2015-04-02

Kultura i sztuka: najniżej opłacana branża w 2014 roku

Kultura i sztuka to najniżej opłacana branża w Polsce w 2014 roku – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Co drugi pracownik w niej zatrudniony zarabiał mniej niż 3 000 PLN brutto miesięcznie.

Zobacz więcej