Jesteś w: Start Artykuły
A A A

Artykuły

2018-02-26

Jak HR może osiągnąć sukces w 2018 roku?

Ostatnie doniesienia na temat sytuacji makroekonomicznej w kraju oznaczają dla HR-owców jedno: wzmożoną walkę o pracowników. Czy 2018 r. musi upłynąć pod znakiem problemów z pozyskiwaniem i zatrzymywaniem pracowników? Nie, o ile do rekrutacji i zarządzania personelem podejdzie się w sposób zaplanowany, a wszystkie decyzje będą podejmowane w oparciu o fakty. Co zatem robić, na czym się koncentrować, aby w 2018 r. osiągnąć sukces w HR? Poniżej nasze sugestie na czym opierać HR, aby był efektywny.

Zobacz więcej

2018-02-22

Szczęście jest pracoodporne

Praca. Można na nią narzekać, ale trudno się bez niej obejść. Może być lepsza lub gorsza, ale niezaprzeczalnie jest fundamentem życia większości z nas. Wielu uważa złą pracę za powód swojego niezadowolenia w życiu. Czy rzeczywiście praca może nam odbierać radość życia? A jeśli tak, to czy zmieniając pracodawcę pomożemy swojemu szczęściu?

Zobacz więcej

2018-01-23

Pięć rad dotyczących mowy ciała, które pomogą ci zdobyć wymarzoną pracę

Ciało mówi o nas więcej niż nam się wydaje. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to co mówisz jest nie mniej ważne niż to, w jaki sposób mówisz i jakie ruchy wykonujesz. Słowa, które wypowiadamy są tylko niewielką częścią tego, co przekazujemy drugiej osobie. Całkowita kontrola mowy ciała jest niezwykle trudną sztuką, ale są elementy nad którymi warto pracować i nauczyć się nad nimi panować. Stres towarzyszy praktycznie każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Naucz się nie okazywać zdenerwowania ani niepewności dzięki poniższym pięciu radom dotyczącym mowy ciała.

Zobacz więcej

2017-12-15

Ruszają kolejne rekrutacje na interdyscyplinarne studia doktoranckie

Stopniowo zostają uruchamiane rekrutacje na interdyscyplinarne studia doktoranckie. W lipcu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało uczelniom i instytutom na ten cel ponad 115 mln zł. Pierwsze kierunki uruchomiono już w październiku br. Ich absolwenci zdobędą wiedzę nie tylko z kilku dyscyplin naukowych, ale też z zakresu komercjalizacji badań.

Zobacz więcej

2017-12-12

Jak odpowiedzieć na pytania, które Cię zaskoczą

Na większości rozmów kwalifikacyjnych usłyszysz standardowe pytania: o poprzednie miejsce pracy, wizję swojej kariery za 5 lat, mocne i słabe strony. Co jednak w sytuacji, gdy usłyszysz pytanie, którego całkowicie się nie spodziewałeś? Tak naprawdę nie ma się czego bać. To Twoja szansa na praktyczne zaprezentowanie umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji.

Zobacz więcej

2017-12-06

Ile zarabia Święty Mikołaj?

W dzisiejszych czasach przebieranie taty lub wujka w strój Mikołaja jest już passé. Coraz popularniejsze staje się za to korzystanie z usług profesjonalisty, który przyjdzie do naszego domu żeby wręczyć dzieciom prezenty. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej poczuły „magię świąt”. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej profesji od bardziej pragmatycznej strony i sprawdziliśmy, ile można zarobić wcielając się w rolę brodatego dostarczyciela prezentów.

Zobacz więcej

2017-12-06

Wynagrodzenia w Polsce na tle zarobków w Stanach Zjednoczonych

W czasach głębokiego PRL-u wyjazd do Stanów Zjednoczonych był marzeniem wielu Polaków. Ameryka, na tle polskiego socjalizmu jawiła się jako prawdziwe eldorado, a perspektywa zarabiania w dolarach była szczytem marzeń. Od tamtych czasów sporo się jednak zmieniło. Warto więc przeanalizować jakie zmiany zachodziły w wynagrodzeniach w obu krajach w ostatnich latach. Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie czy różnice w zarobkach nadal są istotne.

Zobacz więcej

2017-12-04

Jak wygląda rekrutacja obcokrajowców i czym ich kuszą pracodawcy – wyniki raportu

Rekrutacje językowe, w tym również rekrutacje obcokrajowców to jedno z wyzwań, z którym muszą mierzyć się nowoczesne działy HR, gdyż zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce, nie tylko angielski, wciąż rośnie. Głównym zatrudniającym w tym obszarze jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu, dynamicznie rozwijający się w Polsce. Ile trwa proces rekrutacji językowych? Jak przebiega? W jaki sposób obcokrajowcy szukają pracy w Polsce? Na te i inne pytania odpowiada raport Monster Talent Sourcing Services „Skuteczne sposoby na rekrutacje językowe”.

Zobacz więcej

2017-09-08

Jak często opłaca się zmieniać pracę?

Niektórzy mówią, że w swojej firmie nie mogą liczyć na podwyżki. Skarżą się, że żeby więcej zarabiać muszą zmienić pracę. Sprawdziliśmy czy częsta zmiana pracy to dobra strategia, aby osiągnąć wysokie zarobki. Okazuje się, że nie, ale o tym za chwilę.

Zobacz więcej

2017-07-28

Praca zdalna nadal dla wybrańców

Możliwość pracy zdalnej to przywilej, który ceni sobie coraz większa liczba pracowników. Wydawać by się mogło, że dla pracodawcy to również idealne rozwiązanie, pozwalające na oszczędzenie kosztów operacyjnych firmy. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce?

Zobacz więcej

2017-07-28

Gdzie chciałbyś być za pięć lat?, czyli trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To pytanie, które chyba każdy z nas słyszał na większości rozmów kwalifikacyjnych. Rekruter, który je zadaje chce sprawdzić czy jesteś osobą ambitną i czy dążysz do rozwoju. Jednak jak w przypadku większości tego typu pytań trzeba uważać na odpowiedź. Powinna być możliwie jak najbardziej konkretna. Poniższe wskazówki pomogą ci odpowiedzieć na nie tak, by zadziałało na twoją korzyść.

Zobacz więcej

2017-07-28

Dieta dla studenta czyli jak odżywiać się zdrowo i nie zbankrutować!

Student też człowiek. Życie studenta zazwyczaj obfituje w godziny nauki, wieczory spotkań z przyjaciółmi i stres. Niestety bardzo często dieta studentów uboga jest w wartościowe składniki, brak w niej regularności spożywania posiłków. Główne usprawiedliwienia dla źle zbilansowanej diety są brak czasu oraz ograniczone środki pieniężne. Jednak czy faktycznie studenci skazani są na niezdrową dietę? Jak poradzić sobie z notorycznym brakiem czasu? Czy da się jeść zdrowo, mając ograniczony budżet?

Zobacz więcej

2017-04-14

10 rzeczy, o których należy powiedzieć pracownikowi sezonowemu, aby nie zrezygnował z pracy po kilku dniach

Paradoksalnie trudno o lojalnego pracownika na 1-3 miesiące. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Najlepiej już na etapie ogłoszenia o pracę poinformować go o 10 ważnych kwestiach.

Zobacz więcej

2017-04-12

Millenialsi - jak złowić młodych i utalentowanych pracowników

Od kilku lat między dużymi, średnimi i małymi firmami zaostrza się rywalizacja o młodych i utalentowanych pracowników. Badania międzynarodowego serwisu pracy MonsterPolska.pl pokazują, że Millenialsi wcale nie chcą pracować jedynie w znanych korporacjach.

Zobacz więcej

2017-03-24

Na rozmowę w sprawie pracy trzeba się ubrać

Latem nasza niechęć do formalnych strojów rośnie wraz z temperaturą powietrza. Założenie garnituru czy krytych butów to nie lada wyzwanie i najchętniej zapomnielibyśmy o tych częściach garderoby przynajmniej do października. Ale nie ma lekko. Rozmowa kwalifikacyjna ma swoje prawa i dress code, który podczas niej obowiązuje, nie zmienia się w zależności od pory roku.

Zobacz więcej

2017-03-24

Kreatywne CV - zaskocz rekrutera pomysłowością

Praktyka pokazuje, że rekruter poświęca zaledwie 10 sekund na każdy życiorys. To niewiele czasu, aby CV wywarło pozytywny efekt na przyszłym pracodawcy. Warto więc stworzyć dokument, który z jednej strony będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, ale z drugiej będzie nosił rys indywidualizmu i pomysłowości. To cecha, która przydaje się w każdej pracy.

Zobacz więcej

2017-03-24

Lokum dla studenta - Kawalerki w wersji mikro

Coraz popularniejsze w Polsce są tzw. mikrokawalerki. Moda na małe mieszkania, która przyszła z Japonii i Chin na Zachód pojawiła się również w naszym kraju. Wielu ekspertów uważa, że jest ona odpowiedzią deweloperów na problemy mieszkaniowe młodych ludzi. Metraż takich mikro lokali, waha się od 8 do 27 metrów kwadratowych. Czy w takich czterech kątach może być wszystko co potrzebne do życia? Okazuje się, że tak. Mimo małej powierzchni znajdziemy w takim mieszkaniu, wszystko co niezbędne.

Zobacz więcej

2017-03-23

Pracodawca na rynku pracownika

Rynek pracy w Europie Zachodniej zmienia się i ponownie staje się miejscem, w którym to pracownik dyktuje warunki gry. Eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego Monster przewidują, że trend ten będzie się rozwijał również w naszym kraju. Według nich na zjawisko to wpływa z jednej strony sytuacja ekonomiczna, z drugiej trendy społeczne związane m.in. z wejściem na rynek pracy tzw. “pokolenia Millenialsów”.

Zobacz więcej

2017-03-23

Wynagrodzenia absolwentów studiów II stopnia

Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.

Zobacz więcej

2017-02-24

Lokal dla studenta – na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie

Studia to czas kiedy wiele młodych osób zaczyna nową przygodę wyprowadzając się z rodzinnego domu. W poszukiwaniu swojego wymarzonego lokum analizują wiele ofert. Najlepsze są dla nich nieruchomości znajdujące się blisko uczelni lub przy dogodnym węźle komunikacyjnym. Sezon na studenckie mieszkania mija z końcem września, dlatego też warto wcześniej rozpocząć szukanie dogodnego lokum. Im później tym mniej ofert, a ceny wyższe.

Zobacz więcej