Jesteś w: Start Artykuły
A A A

Artykuły

2017-03-24

Na rozmowę w sprawie pracy trzeba się ubrać

Latem nasza niechęć do formalnych strojów rośnie wraz z temperaturą powietrza. Założenie garnituru czy krytych butów to nie lada wyzwanie i najchętniej zapomnielibyśmy o tych częściach garderoby przynajmniej do października. Ale nie ma lekko. Rozmowa kwalifikacyjna ma swoje prawa i dress code, który podczas niej obowiązuje, nie zmienia się w zależności od pory roku.

Zobacz więcej

2017-03-24

Kreatywne CV - zaskocz rekrutera pomysłowością

Praktyka pokazuje, że rekruter poświęca zaledwie 10 sekund na każdy życiorys. To niewiele czasu, aby CV wywarło pozytywny efekt na przyszłym pracodawcy. Warto więc stworzyć dokument, który z jednej strony będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, ale z drugiej będzie nosił rys indywidualizmu i pomysłowości. To cecha, która przydaje się w każdej pracy.

Zobacz więcej

2017-03-24

Lokum dla studenta - Kawalerki w wersji mikro

Coraz popularniejsze w Polsce są tzw. mikrokawalerki. Moda na małe mieszkania, która przyszła z Japonii i Chin na Zachód pojawiła się również w naszym kraju. Wielu ekspertów uważa, że jest ona odpowiedzią deweloperów na problemy mieszkaniowe młodych ludzi. Metraż takich mikro lokali, waha się od 8 do 27 metrów kwadratowych. Czy w takich czterech kątach może być wszystko co potrzebne do życia? Okazuje się, że tak. Mimo małej powierzchni znajdziemy w takim mieszkaniu, wszystko co niezbędne.

Zobacz więcej

2017-03-23

Pracodawca na rynku pracownika

Rynek pracy w Europie Zachodniej zmienia się i ponownie staje się miejscem, w którym to pracownik dyktuje warunki gry. Eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego Monster przewidują, że trend ten będzie się rozwijał również w naszym kraju. Według nich na zjawisko to wpływa z jednej strony sytuacja ekonomiczna, z drugiej trendy społeczne związane m.in. z wejściem na rynek pracy tzw. “pokolenia Millenialsów”.

Zobacz więcej

2017-03-23

Wynagrodzenia absolwentów studiów II stopnia

Informacje o badaniu: W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.

Zobacz więcej

2017-02-24

Lokal dla studenta – na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie

Studia to czas kiedy wiele młodych osób zaczyna nową przygodę wyprowadzając się z rodzinnego domu. W poszukiwaniu swojego wymarzonego lokum analizują wiele ofert. Najlepsze są dla nich nieruchomości znajdujące się blisko uczelni lub przy dogodnym węźle komunikacyjnym. Sezon na studenckie mieszkania mija z końcem września, dlatego też warto wcześniej rozpocząć szukanie dogodnego lokum. Im później tym mniej ofert, a ceny wyższe.

Zobacz więcej

2017-01-26

The NHS’s overseas recruits need our help to succeed

The influx of EU doctors and nurses to plug NHS staffing gaps is doomed to failure unless the right support is available to bring them up to speed, writes Harry Harron.

Zobacz więcej

2017-01-26

Doctors will solve the A&E crisis, not locums

With performance targets being missed by many, it makes sense for A&E departments to look to European doctors to reduce their reliance on costly locums, writes Harry Harron.

Zobacz więcej

2016-07-05

Siła rekomendacji, czyli czy warto polecać znajomych do pracy?

Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem kompetentnego pracownika. Jednym ze sposobów, jakie stosują, jest poszukiwanie kandydatów poprzez system poleceń. Zwiększa to szansę nie tylko na więcej aplikacji, ale również na znalezienie osoby pasującej do firmy i zespołu. Często jednak polecanie znajomych do pracy kojarzy się nam negatywnie. Czy słusznie?

Zobacz więcej

2016-07-05

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony z pracy?

Jak wynika z Diagnozy Społecznej 2015, najbardziej zadowoloną z pracy grupą zawodową w Polsce są lekarze, weterynarze i dentyści. Wśród nich aż 75% jest zdania, że wykonywane obowiązki zawodowe przynoszą im satysfakcję. Na kolejnym miejscu znalazły się fryzjerki i kosmetyczki, wśród których ponad 70% było zadowolonych ze swojej pracy.

Zobacz więcej

2016-07-05

Niech nie zaskoczy Cię rozmowa kwalifikacyjna

Przewidzenie całego zestawu pytań jest wręcz niemożliwe. Najczęściej podstawowe pytania potrafimy sobie wyobrazić, przygotowujemy się do nich. Co zrobić w momencie, gdy świetnie przebrnęliśmy przez rozmowę, a zaskoczyło nas tylko jedno pytanie? Niestety, nawet jedno pytanie może zmienić naszą przyszłość, a paradoksalnie właśnie o przyszłość tutaj chodzi. Jak odpowiedzieć na pytanie - gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Zobacz więcej

2016-02-04

Dlaczego Polacy pracują w szarej strefie?

Jak wynika z najnowszych danych GUS, głównymi przyczynami podejmowania pracy w szarej strefie w Polsce są: brak możliwości znalezienia formalnego zatrudnienia oraz trudna sytuacja finansowa. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę osoby faktycznie wykonujące pracę nierejestrowaną czy całą populację, wyniki będą niemalże identyczne.

Zobacz więcej

2016-02-04

Chcesz być menedżerem? Zbadaj swoje kompetencje!

Awans na pozycję menedżera to marzenie wielu szeregowych pracowników. Wiążą się z tym nowe zadania, większa władza, lepsze zarobki, możliwość rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko przywileje, ale także obowiązki i większa odpowiedzialność. Nie wszyscy też nadają się na kierownicze stanowisko. Skuteczny menedżer w dzisiejszych czasach powinien posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że poradzi sobie na takim stanowisku. I stale się w tym kierunku doskonalić. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by odnieść sukces roli menedżera.

Zobacz więcej

2016-01-22

Profesjonalne CV – oto podstawy dobrego życiorysu

Czy zastanawiałeś się nad tym, jak powinno wyglądać profesjonalne CV? Przeczytałeś masę poradników dostępnych w internecie i nadal nie wiesz, jak zabrać się do stworzenia tego dokumentu? Poniżej znajdziesz kilka prawdziwych wskazówek, jakie cechy powinien posiadać Twój życiorys by wyglądał profesjonalnie.

Zobacz więcej

2015-11-30

Jak znaleźć pracę z sensem?

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

Zobacz więcej

2015-11-30

Krok za krokiem do wielkich zmian

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym kierujemy się marzeniami i celami, jakie przed sobą stawiamy. Z reguły doskonale wiemy jakie kroki należy podjąć aby się spełniły, jednak mimo tego bardzo często odkładamy realizację planów na później. To jednak droga donikąd, powodująca frustracje i poczucie niespełnienia. Jak zatem skutecznie dokonywać zmian i nie odkładać realizacji planów na później?

Zobacz więcej

2015-07-09

Czy Twój szef zgadza się na 2-tygodniowy urlop? Przepisy, a rzeczywistość

Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl, nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.

Zobacz więcej

2015-06-23

Programiści na czele najpopularniejszych zawodów, rośnie zapotrzebowanie na pracowników sprzedaży

Majowe zestawienie ofert pracy na portalu monsterpolska.pl zostało zdominowane przez kategorię IT. Liczba ofert z tego sektora wyniosła 37%, znacznie wyprzedzając Sprzedaż oraz Finanse/ Księgowość. Podobnie jak w kwietniu, najpopularniejszym zawodem był Programista. Całkowita liczba ofert pracy wzrosła o 4% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Zobacz więcej

2015-05-18

Programiści i Doradcy klienta poszukiwani w kwietniu 2015

W kwietniowym zestawieniu ofert pracy portalu monsterpolska.pl na pierwszym miejscu uplasowała się kategoria IT z udziałem na poziomie 38% wyprzedzając Sprzedaż i Finanse / Księgowość. Najczęściej poszukiwani byli Programiści i Doradcy klienta. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło pracy w Warszawie (21%), Krakowie (19%) i Wrocławiu (17%). Liczba ofert pracy wzrosła o 4% w stosunku do marca.

Zobacz więcej

2015-05-05

Globalna ankieta Monster.com – o automatyzacji stanowisk pracy

Wyniki międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com pokazują, że większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 – przyszłość rysuje się niepewnie.

Zobacz więcej